ԱՐՀՄԻՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԿՈՆՖԵԴԵՐԱՑԻԱ
Խորին անհանգստությամբ և ցավով հետևում ենք Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ռազմական հակամարտության զարգացման ընթացքին: Զոհվում են մարդիկ, ոչնչացվում են ենթակառուցվածքներ և տներ, և հետևանքներն ակնառու են ամբողջ տարածաշրջանում: Խաղաղությունը արհմիութենական շարժման, այն է՝ աշխատողների իրավունքների իրականացման, արժանապատիվ աշխատանք ունենալու և մեր անդամների կյանքի հրամայականն է: Մենք վերահաստատում ենք այս դիրքորոշումը աշխարհի ցանկացած մասում ցանկացած բռնի հակամարտության վերաբերյալ:
Մենք, անշուշտ, հաշվի ենք առնում այն տեղեկատվությունը, որը Դուք ներկայացրել եք մեզ իրավիճակի վերաբերյալ: Համոզված եղեք, որ մենք դրան վերաբերվում ենք պատշաճ ուշադրությամբ և հաշվի ենք առնում մեր կոչերում և գործողություններում: Դուք տեսել եք Արհմիությունների Միջազգային Կոնֆեդերացիայի հայտարարությունը, որն ամրապնդում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևը, ինչպես նաև անցյալ շաբաթ ՀԱԵԿ-ի (PERC)  նախագահի և  գլխավոր քարտուղարի կողմից կատարած համատեղ հայտարարությունը: Ավելին, մենք դիմել ենք ԵԱՀԿ նախագահին և Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ լիարժեք իրացնելու իրենց մանդատը և շարունակելու առաջ տանել բոլոր կողմերի ներգրավվածությունը և հորդորել նրանց վերստին հավատարիմ մնալ կարգավորման գործընթացին՝ հիմք ընդունելով միջազգային իրավունքի առկա հիմնական նորմերն ու սկզբունքները և համապատասխան միջազգային փաստաթղթերը, մասնավորապես՝  ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի և Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևը: Մենք նաև կապեր ենք հաստատում Ալբանիայի և Շվեդիայի մեր մասնաճյուղերի հետ (ԵԱՀԿ նախագահի և ապագա նախագահի հետ), ինչպես նաև Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի հետ՝ սույն ուղերձն իրենց երկրների կառավարություններին փոխանցելու համար:
Անհրաժեշտ է դադարեցնել արյունահեղությունը: Մենք կոչ ենք անում բոլոր անդամներին միավորվել և բարձրաձայնել «Եվրոպան առանց հակամարտության և առանց պատերազմի» կարգախոսը: Մենք արդարության և երկխոսության կոչ ենք անում և պատրաստ ենք համերաշխ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի արհմիություններին և քննարկել աշխատողների ընդհանուր շահերի խթանումը, այն է՝ արժանապատիվ աշխատանքը, նրանց ընտանիքների առողջության և բարեկեցության ապահովման հետագա քայլերը և, անշուշտ, խաղաղությունը:

Г-ну Эдуарду Тумасяну
С чувством глубокой тревоги и с болью мы наблюдаем за развитием военного конфликта вокруг Нагорного Карабаха. Погибли люди, разрушены инфраструктура и дома людей, а эхо последствий конфликта ощущается во всем регионе. Мир является главным требованием  профсоюзного движения, он необходим для реализации прав рабочих, для достижения достойной работы и для жизни наших членов. Мы подтверждаем нашу позицию в отношении любого насильственного конфликта в любой части мира.
Мы, конечно же,  приняли  к сведению представленную вами информацию о ситуации. Будьте уверены, что мы относимся к ней  с должным вниманием и учитываем ее в наших призывах и действиях. Вы видели заявление МКП, подкрепляющее резолюцию Совета Безопасности ООН, а также совместное заявление,  сделанное на прошлой неделе президентом ВЕРС и Генеральным секретарем ВЕРС.  Более того, мы обратились к председателю ОБСЕ и  сопредседателям  Минской группы с призывом полностью выполнять свой мандат и продолжать продвигать взаимодействие всех сторон и настоятельно призвать их подтвердить свою приверженность процессу урегулирования на основе существующих основных норм и принципов международного права и соответствующих международных документов, в частности резолюции Совета Безопасности ООН и Генеральной Ассамблеи ООН. Мы также поддерживаем связи с нашими членскими организациями в Албании и Швеции (председатель ОБСЕ и будущий председатель), а также в России, Франции и США, чтобы донести эту позицию до правительств этих стран.
Необходимо остановить кровопролитие. Мы призываем всех членов объединиться и высказаться за Европу без конфликтов и войн. Мы призываем к справедливости и диалогу, и мы готовы оказать солидарную поддержку профсоюзам Армении и обсудить дальнейшие шаги для обеспечения продвижения общих интересов трудящихся - достойного труда, здоровья и благополучия их семей и мира.