ՍԵՄԻՆԱՐ՝ «ԿԱՆԱՆՑ և ՏՂԱՄԱՐԴԿԱՆՑ ՀԱՎԱՍԱՐ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԱՊԱՀՈՎՎԱԾՈՒԹՅՈՒՆԸ» ԹԵՄԱՅՈՎ
ՀԱՄԿ-ի ուսումնահետազոտական կենտրոնը Աշխատանքի Միջազգային Կազմակերպության (ԱՄԿ) և Համաեվրոպական Տարածաշրջանային Խորհրդի (ՀԵՏԽ) աջակցությամբ 2016թ. հունիսի 8-9 Ծաղկաձորում կազմակերպել էր սեմինար՝ «Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների իրավական ապահովվածությունը» թեմայով:
Սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում էին ՀԱՄԿ-ի Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների ապահովման  հարցերով մշտական գործող հանձնաժողովի անդամներ և ճյուղային հանրապետական միությունների ներկայացուցիչներ:
Սեմինարում բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը: Նա մասնակիցներին ներկայացրեց ՀԱՄԿ-ի կառուցվածքը, վերջին շրջանում կատարած աշխատանքները, ինչպես նաև կարևորեց համագործակցված աշխատանքի անհրաժեշտությունը առաջադրված խնդիրների լուծման հարցում:
ԱՄԿ-ի գլխավոր մասնագետ Սերգեյուս Գլովացկասը ներկայացրեց ԱՄԿ-ի մոսկովյան բյուրոյի կառուցվածքը և խոսեց մասնագիտական պատրաստվածության հարցում արհմիությունների դերի մասին:
ՀԵՏԽ-ի խորհրդատու Օլգա Նիկոլաեն զեկուցման մեջ անդրադարձավ տարածաշրջանի խնդիրներին, աշխատողների իրավունքներին, ինչպես նաև  ՀԵՏԽ-ի առաջնահերթություններին:
Վրաստանի միավորված արհմիությունների նախագահի տեղակալ Էթերի Մաթուրելին ներկայացրեց Եվրոպական տարածաշրջանում կանանց կոմիտեի գործունեությունը:
Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հնարավորությունների ապահովման հարցերով ՀԱՄԿ-ի խորհրդի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Տիրուհի Նազարեթյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի աշխատանքները և առկա խնդիրները:
ՀԱՄԿ-ի իրավաբանական բաժնի պետ Միքայել Փիլիպոսյանն անդրադարձավ  ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում կատարված վերջին փոփոխություններին և պատասխանեց սեմինարի մասնակիցներին հետաքրքրող բազմաթիվ գործնական հարցերին:
Սեմինարի աշխատանքները ամփոփեց ՀԱՄԿ-ի ՈՒՀԿ ղեկավար - պատասխանատու քարտուղար Գառնիկ Վաղարշակյանը՝ կարևորելով սկզբնական արհմիութենական կազմակերպությունների դերը և նրանցում կանանց իրավունքների ապահովվածության անհրաժեշտությունը:

Семинар по вопросам гендерногоравенства
Учебно-исследовательский центр Конфедерации профсоюзов Армении при поддержке Международной Организации Труда (МОТ) и Всеевропейского регионального совета (МКП-ВЕРС)  8-9 июня 2016г. в г.Цахкадзоре организовал  семинар на тему «Правовое обеспечение  равных прав  женщин и мужчин».
В работе семинара приняли участие члены постоянно действующей   при Совете КПА  комиссии по вопросам обеспечения равных прав и возможностей  женщин и мужчин и представители отраслевых республиканских союзов.
С приветственным словом выступил председатель  КПА Эдуард Тумасян. Он рассказал  о реформах, производимых в КПА и отметил важность тех вопросов, которые предстоит обсудить на этом семинаре.
Главный специалист по деятельности трудящихся Группы технической поддержки по вопросам достойного труда Бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии Сергеус Гловацкас представил проект G20 Skills  «Роль профсоюза в деле развития навыков и профессиональной подготовки».
Советник МКП-ВЕРС Ольга Николаэ  в своем выступлении  затронула темы  региональных  проблем, прав трудящихся, а также основных приоритетов ВЕРС.
Заместитель председателя Объединения профсоюзов Грузии (ОПГ) Э. Mатурели представила деятельность и кампании  Женского комитета ОПГ.
Председатель постоянно действующей комиссии при  Совете КПА по правовому  обеспечению  равных прав и возможностей  женщин и мужчин  T.Назаретян  рассказала о деятельности комиссии, об актуальных проблемах, стоящих перед ней.
Руководитель юридического отдела КПА М.Пилипосян представил участникам семинара   недавно произведенные  изменения в Трудовом кодексе РА и ответил на многочисленные вопросы участников  семинара.
Руководитель Учебно-исследовательского центра КПА  Г.Вагаршакян подвел итоги семинара, отметив ту роль, которую  играют профсоюзные организации на предприятиях в деле обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин.