Հանդիպում Չելյաբինսկի մարզային կոմիտեի պատվիրակության հետ
Ս.թ. մայիսի 31-ին ՀԱՄԿ-ի  նախագահ Էդուարդ Թումասյանն  ընդունեց Ռուսաստանի Դաշնության լեռնա-մետալուրգիական  արհմիության  Չելյաբինսկի  մարզային կոմիտեի  նախագահ Յուրի  Գորանովի գլխավորած  պատվիրակությանը, որի կազմում էին  Մագնիտոգորսկի մետալուրգիական  կոմբինատի արհմիության խմբի  նախագահ Ալեքսանդր Դերունովը, Չելյաբինսկի խողովակագլանման  գործարանի  արհկոմի  նախագահ  Վիկտոր Սկրյաբինը և մարզային  կոմիտեի մասնագետ Վլադիմիր Նեչաևը:
Հանդիպման ընթացքում տեղի ունեցավ  մտքերի  փոխանակում արհմիություններին առնչվող, մասնավորապես գործատուների հետ հարաբերությունների, կոլեկտիվ պայմանագրերի, աշխատավարձի ինդեքսավորման և այլ հարցերի շուրջ:
Յուրի Գորանովը նշեց, որ Ռուսաստանի Չելյաբինսկի մարզի լեռնա-մետալուրգիական արհմիության համար 2016 թվականը հոբելյանական տարի է այն առումով, որ լրանում է արհմիութենական կազմակերպության 25-ամյակը: Նա հրավիրեց Էդուարդ  Թումասյանին մասնակցելու հոբելյանական միջոցառմանը:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀԱՄԿ-ի նախագահի տեղակալներ Բորիս Խարատյանը, Խաչիկ Առաքելյանը, ՀՀ լեռնագործների, մետալուրգների և ոսկերիչների ՃՀՄ նախագահ Էդուարդ Փահլևանյանը:
Հրաժեշտից առաջ հյուրերը շնորհակալություն հայտնեցին հանդիպման համար, միաժամանակ հույս հայտնելով, որ Հայաստանի և Չելյաբինսկի լեռնա-մետալուրգիական արհմիությունների համագործակցությունը կնպաստի ոլորտի գործունեության հետագա զարգացմանն ու արդյունավետության բարձրացմանը:

Встреча в Конфедерации Профсоюзов Армении
31 мая  2016г. председатель Конфедерации профсоюзов  Армении  Эдуард Тумасян  принял  делегацию Челябинского  областного комитета  горно-металлургического профсоюза России во главе  с его председателем   Ю.А.Горановым. В состав делегации также входили  председатель профкома группы Магнитогорский металлургический комбинат  А.И.Дерунов, председатель профкома Челябинского трубопрокатного завода В.Н.Скрябин и специалист областного комитета В.Н.Нечаев.
В ходе встречи стороны рассказали о своей деятельности, в частности коснулись  вопросов  отношений с работодателями, коллективных договоров, индексации заработной платы, возможностей подписания соглашения о сотрудничестве и обмена опытом.
Ю.А.Горанов отметил, что для Челябинского областного комитета ГМПР  2016 год является юбилейным,  так как они  отмечает 25-ю годовщину создания профсоюзной организации. Он пригласил  председателя КПА Э.Тумасяна принять участие в юбилейных мероприятиях.
Во встрече приняли участие заместители председателя Конфедерации профсоюзов Армении Б.М.Харатян и Х.В.Аракелян, председатель Республиканского отраслевого союза профсоюзных  организаций  горняков, металлургов и ювелиров Армении Э.А.Пахлеванян.