Տեղի ունեցավ Հայաստանի կրթության և գիտության Ճյուղային միության համագումարը
2016 թվականի փետրվարի 26-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի կրթության և գիտության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության 4-րդ համագումարը, որի աշխատանքերին մասնակցում էր Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը:
Համագումարին  ներկա տարածքային, քաղաքային և արհեստակցական  կազմակերպությունների  103 պատվիրակներին  և հյուրերին Հայաստանի կրթության և  գիտության  ՃՀՄ-ի  նախագահ Գրիգոր Ղարիբյանը ներկայացրեց կատարած աշխատանքներն ու  ձեռքբերումները: Նրա հաշվետու զեկույցին հաջորդեցին արհմիութենական կազմակերպությունների  պատվիրակների  ելույթները, որոնք  վերաբերում էին աշխատողների սոցիալ-տնտեսական  և աշխատանքային  իրավունքերի  խախտման դեպքերին: Վերոհիշյալ  խնդիրների  լուծմանն  իր  ակտիվ մասնակցությունն է  ունեցել հանրապետական  միությունը:
Համագումարում ելույթ ունեցավ ՀԱՄԿ-ի  նախագահ Էդուարդ Թումասյանը: Նա  մասնավորապես  նշեց , որ ՀԱՄԿ-ի կազմում Հայաստանի կթության  և գիտության  ՃՀՄ-ն  իր անդամների քանակով լինելով ամենամեծը, կարողանում է  լիարժեք  օգտագործել ներուժը, որ ոչ միայն  կառավարման  բարձրագույն  մարմիններին է  հասցնում ոլորտի խնդիրները, այլև  հետևողական քայլեր է  ձեռնարկում դրանց  լուծման համար: Է. Թումասյանը  նշեց  նաև, որ ճյուղային արհմիության  կողմից բարձրացված  խնդիրներն  անարձագանք  չեն  մնացել Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի կողմից, ավելին, ՀԱՄԿ-ը աջակցել է  դրանց  լուծման հարցում:
ՀԱՄԿ-ի  նախագահն իր ելույթում անդրադարձավ հանրապետական  միության և լրատվամիջոցների համագործակցության բացակայությանը, ընդգծելով, որ ՃՀՄ-ի գործունեության լուսաբանումը ոչ միայն կնպաստի ոլորտի խնդիրների հրապարակայնացմանն ու լուծմանը, այլև արհմիության կատարած աշխատանքների վերաբերյալ արհմիության անդամների տեղեկացվածությանը:
Համագումարում բաց քվեարկությամբ Հայաստանի կրթության և գիտության արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ վերընտրվեց Գրիգոր Ղարիբյանը: ՃՀՄ-ի նախագահի տեղակալ  վերընտրվեց Սիրանուշ Խլղաթյանը:
Համագումարը հաստատեց ՃՀՄ-ի 2016-2020 թթ. գործունեության ծրագիրը,  վերստուգիչ հանձնաժողովի կանոնակարգը և ընտրեց  ղեկավար մարմիններ:

Cъезд Республиканского отраслевого союза профессиональных организаций работников образования и науки Армении
26 февраля  2016г. состоялся   IV-ый съезд  Республиканского отраслевого союза профессиональных организаций работников образования и науки Армении. В работе съезда принял участие председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян.
Председатель отраслевого союза Г.Гарибян  выступил с отчетным докладом, ознакомив присутствующих на съезде 103 делегата с проделанной работой и с достигнутыми результатами.   Делегаты съезда в своих выступлениях говорили о  защите социально-экономических и трудовых прав работников, о случаях их нарушений и о том, какую роль в решении подобных проблем  играет   Республиканский   отраслевой союз.
На съезде выступил  председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян.  Он отметил, что Республиканский  отраслевой союз профессиональных организаций   работников образования и науки Армении являясь самым многочисленным в составе КПА,  очень внимательно относится к проблемам своих членских организаций и отдельных членов профсоюза,  представляя эти проблемы в вышестоящие организации  отрасли и последовательно доводя их до положительного решения. Председатель КПА также говорил об отсутствии связи  отраслевого союза со средствами массовой информации, отметив, что налаживание подобной  связи   способствовало бы   освещению проблем отрасли и их решению.
Открытым голосованием  Григор Гарибян был переизбран председателем Республиканского  отраслевого союза профессиональных организаций работников образования и науки Армении, заместителем председателя была переизбрана Сирануш Хлхатян.
Съезд  утвердил  план работы отраслевого союза на 2016-2020.г.г, регламент Ревизионной комиссии  и избрал руководящие органы.